Haftada en az iki öğün balık tüketin! Göz sağlığını korumak için 5 öneri

A VİTAMİNİ

Yıllar önce izlediğimiz çizgi filmlerden de aşina olduğumuz gibi havuç gibi A vitamini içeren besinler, göz sağlığımız için oldukça büyük bir öneme sahip. Retinamızın, ışık ışınlarını gördüğümüz görüntülere dönüştürmeye yardımcı olması için vücudumuzun bolca A vitaminine ihtiyacı var. Yeterli miktarda A vitamini olmadığında ise gözlerde kuruluk gelişebilir. A vitamini, havuç haricinde tatlı patates, kavun ya da kayısı gibi besinlerde de mevcut.

C VİTAMİNİ

Yapılan bilimsel araştırmalar C vitaminin de tıpkı A vitamini gibi göz sağlığına olumlu etkilere sahip olduğunu gösteriyor. Araştırmaların sonuçlarına göre C vitamini, katarakt ve sarı nokta hastalığı gibi rahatsızlıkların gelişmesinin önüne geçiyor. C vitamini özellikle meyvelerde bolca bulunuyor. Başta portakal ve mandalina olmak üzere greyfurt, çilek ve domates gibi besinleri tüketerek vücudunuzun C vitamini eksikliğini kapatabilirsiniz.

DÜZENLİ UYKU

Uyku, vücudun dinlenme ve yenilenme dönemidir. Tıpkı vücudumuzun kendini yenilemesi gibi gözlerimizin de uykuya ihtiyacı var. Uyandığımız andan uyuyana kadar sürekli aktivite hakinde olan gözlerimiz düzenli uyku uyumadığımızda sağlığımız açısından negatif sonuçlar yaşanabilir. Toz ya da ışık gibi çevresel faktörler de gözlerin sağlığı açısından olumsuzdur. Göz sağlığımız için uyku olmazsa olmazdır.

MAKYAJ YAPARKEN DİKKAT EDİLMELİ

Makyaj yapmak daha çekici gözükmek isteyenlerin vazgeçilmezi olsa da çok dikkatli olmak gerekir. Makyaj kalıntıları gözlerde tahrişe ve kızarıklığa sebep olabilir. Makyaj çıkarmadan uyumak sanılandan daha da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Herhangi bir makyaj malzemesi kullanımı sonrasında gözde tahriş meydana geldiği takdirde aynı makyaj ürününü bir kez daha kullanmamalısınız.

OMEGA-3 VE ÇİNKO MİNERALİ

Yağ asitleri görsel gelişim ve retina fonksiyonları için büyük öneme sahip. Aynı zamanda sağlıklı bir gözyaşı üretimi için de yeterli miktarda Omega-3 alınması gerekir. Haftada en az iki öğün balık tüketimi (özellikle somon, ton balığı gibi soğuk su balıkları) yeterli miktarda Omega-3 alımı için önerilir. Yine çinko minerali de retinanın sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve gözleri ışığın zararlı etkilerinden korur. Fasulye, barbunya ve börülce gibi baklagiller hem çinko hem de bakır içermelerinden ötürü uzmanlar tarafından önerilen yiyecekler arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x